was successfully added to your cart.

Evropská dobrovolná služba na Kypru

Naše kolegyně Aneta se rozhodla vyrazit na půl roku na Evropskou dobrovolnou službu (EVS) do neziskovky na Kypr, kde pomáhá se sociálními projekty pro mladé lidi. Pravidelně se s námi bude dělit o své zážitky z EVS na Kypru. Díky tomu si všichni můžeme přečíst, jaké to je a zjistit, že jí vlastně všichni závidíme a začneme hledat EVS i pro sebe 🙂

EVS na Kypru

Ahoj! Jsem Aneta a právě jsem na EVS na Kypru na 6 měsíců. Příští půl rok se s vámi budu podílet se svými postřehy, zážitky a fotkami. Chci Vám ukázat pravou tvář EVS a Kypru ve všech jeho podobách. Na příštího půlroka jsem si dala mnoho úkolů a jedním z nich je inspirovat, že opravdu jde dělat věci, které mají smysl a přitom ještě užít spoustu zábavy, hodně se naučit a potkat super lidi, na které člověk nezapomene. Ale nejdřív postupně.
Jistě si říkáte, co je to to EVS? Doslovně European voluntary service čili Evropská dobrovolnická služba v rámci programu Erasmus +. Pro koho je? Všechny mladé lidi od 18 do 30 let a délka trvání je od krátkodobých měsíčních pobytů do maximální délky 12 měsíců. Jedná se o pomoc v zemích Evropské unie v dobročinných činnostech různých zaměření. Od environmentálních, edukačních, kulturních programů po pomoc dětem znevýhodněných rodin. Šíře je veliká a každý si může vybrat program, který mu sedí a pomůže mu i v jeho osobním rozvoji. Program je hrazen z fondů Erasmus + a je mu poskytnuto ubytování, pokrytí cestovních nákladů a příspěvků na jídlo.
A jak jsem se k tomu dostala já? Jako ke všemu. Náhodou 🙂 . Ale o tom až příště.

Vánoce na Kypru

První Vánoce mimo rodinnou hroudu a rovnou na Kypru! Před měsícem mě ani ve snu nenapadlo, že budu na Štědrý den chodit po pláži. A jak se Kypru slaví Vánoce? Docela americky.
Je velice zvláštní být u moře, utrhnout si pomeranč ze stromu a z rádia přitom poslouchat Jingle bells ve všemožných i nemožných verzích. Mariah Carey si taky nedá pokoj a vedle silnice na vás zvesela mává Santa Klaus. Že mu není teplo! Abych zdejší klima lépe upřesnila. Když je večer nebo pod mrakem, je tu často kolem 5 stupňů. Pokud ale vyleze sluníčko, teplota se vyšplhá někdy až k dvacítce.
Obchody se třpytí všemožnými dekoracemi a samozřejmě nezapomínají na zdobení stromečku- Někdy palmy, někdy rozkvetlého stromku nebo umělé jedle. Pokud chcete krásný stromeček, stačí zajít do obchodu a koupit si umělý stromek rozličných velikostí, tvarů a druhů, pro autentickou vůni však musíte zajít do parfumerie.
Docela surrealistickou scénu jsem zažila den před Vánoci u pláže, kde nainstalovali ledové kluziště v rámci trhů. Na něm se Kypřan převlečený za Santu Klause snažil bruslit, leč na nešťastném ledu stál očividně poprvé a jeho styl by se tak dal nazvat ručkovaná.
Ale trochu z toho tradičnějšího soudku. Maminka našeho koordinátora nás pozvala k sobě domů, kde jsme pekli kyperské cukroví. Moc dobré bylo pomerančové s oříšky, a pak něco na způsob lineckých koleček. Pomáhali jsme mazat marmeládou a já si na chvíli přišla jako doma. Snažila jsme se číst z receptáře postup, bohužel pro mě je čtení řeckých písmen stále na levelu luštění hieroglyfů. Vedle perfektního neopadavého smrčku měli velice propracované sněhulákové městečko, které zabíralo půlku obývacího pokoje. Docela mi tu chybí vůně svařáku na trzích, trocha toho sněhu a především rodina. Protože šťastné a veselé Vánoce dělají ti, se kterými je sdílíme.